مولانا گرگیج در انتقاد از توهین به حضرت عثمان: ما وحدت واقعی میخواهیم نه هفته وحدت Reviewed by Momizat on . مولانا محمد حسین گرگیج در بخشی از خطبه های جمعه این هفته ضمن انتقاد شدید از توهین به خلیفه سوم مسلمین حضرت عثمان (رض) از سوی مصباح یزدی آن را به شدت محکوم کردند مولانا محمد حسین گرگیج در بخشی از خطبه های جمعه این هفته ضمن انتقاد شدید از توهین به خلیفه سوم مسلمین حضرت عثمان (رض) از سوی مصباح یزدی آن را به شدت محکوم کردند Rating:
شما اینجا هستید: خانه » گزارش و اخبار » مولانا گرگیج در انتقاد از توهین به حضرت عثمان: ما وحدت واقعی میخواهیم نه هفته وحدت

مولانا گرگیج در انتقاد از توهین به حضرت عثمان: ما وحدت واقعی میخواهیم نه هفته وحدت

مولانا گرگیج در انتقاد از توهین به حضرت عثمان: ما وحدت واقعی میخواهیم نه هفته وحدت

مولانا محمد حسین گرگیج در بخشی از خطبه های جمعه این هفته ضمن انتقاد شدید از توهین به خلیفه سوم مسلمین حضرت عثمان (رض) از سوی مصباح یزدی آن را به شدت محکوم کردند.

خطیب جمعه اهلسنت آزادشهر تصریح کردند:ما هیچ وقت دوست نداریم از تریبون مقدس نمازجمعه مسائل اختلافی را عنوان کنیم.ما کدورتی با هیچ شخص و یا گروهی نداریم اما می بینیم هر هفته به مقدسات  مسلمین توهین می شود .نفرین خداوند و فرشتگان بر کسی که سخن تفرقه انگیز را  در جامعه ترویج می کند که موجب ایجاد بحران و تشطط در جامعه می شود

مولانا مطرح کردن مسائل اختلافی را بیهوده دانستند و خاطرنشان کردند: مردم ما از این توهین ها وحرف هایی که بر علیه آنان بیان می شود خسته شده اند. ۱۴۰۰ سال از صدر اسلام میگذرد واگر ما تا الان از مطرح کردن مسائل اختلافی چیزی عایدمان می شد به نتیجه ای رسیده بودیم

ایشان در ادامه بیانات خود  ضمن اشاره به سخنان هاشمی رفسنجانی (رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام)در کنفرانس وحدت بیان داشتند: آقای هاشمی در کنفرانس بین المللی هفته وحدت  به نکته زیبایی اشاره کردند که اگر ما امروز بگوییم خلیفه اول ابوبکر است و خلیفه چهارم علی است چه چیزی به دین اضافه می شود و چه چیزی از دین کاسته می شود؟

مولانا احترام به حضرت علی از سوی جامعه اهلسنت را از واجبات  دینی دانست و گفت:ما حضرت علی(رض) را به عنوان خلیفه راشد و به عنوان داماد پیامبر(ص) و نورچشمانمان قبول داریم و اگر کوچکترین توهینی به ایشان بشود ما آنرا نمی پذیریم.

مدیر حوزه علمیه گالیکش وحدت را مختص یک هفته ندانستند و بر لزوم حفظ وحدت دائمی تاکید کردند وگفتند: هفته گذشته هفته وحدت بود اما ما نباید یک هفته را به عنوان هفته وحدت داشته باشیم و وحدت باید همیشگی و واقعی باشد. روز یکشنبه کنفرانس بین المللی وحدت برگزار شد و از آن طرف پنجشنبه همان هفته به حضرت عثمان توهین می شود حداقل می گذاشتید گرد و غبار هفته وحدت از بین می رفت .یکشنبه وحدت و پنجشنبه وحدت شکنی و توهین،آن هم از زبان مسئولان و افراد طراز اول کشور به حضرت عثمان.ما هرگز چنین توهیناتی را نمی پذیریم و نخواهیم پذیرفت.

مولانا در ادامه بیانات خود به فضایل حضرت عثمان(رض) اشاره کردند و ۱۰ مورد از فضایل برتر این خلیفه را عنوان کردند:

۱-حضرت عثمان جزو سابقون الاولون هستند

۲-جزو عشره مبشره هستند

۳-صاحب ۲ هجرت میباشد(ذوهجرتین): ۱- هجرت به طرف حبشه ۲-هجرت از حبشه به مدینه

۴- ذوالنورین:از ابتدای دنیا تا به امروز این فضیلت را نه صدیقی دارد، نه پیامبری و نه شهیدی که دو تا دختر پیامبریکی بعد از دیگری به نکاحش دربیاید این فضیلت را فقط حضرت عثمان دارد.آیا پیغمبر العیاذ بالله داماد بی دینی را انتخاب کرده اند؟ آن هم اینکه ۲ بار بخواهد او را داماد کند؟

۵- خرید چاه (بئر الرومه)و حل مشکل آب مسلمین  مدینه منوره توسط حضرت عثمان، که پیامبر به او بشارت بهشت داد.

۶-تجهیز جیش العسرة در جنگ تبوک(۳۰۰ شتر تجهیز شده با تمام امکانات)

۷-نشر قرآن کریم در دنیای اسلام به صورت گسترده، پس اگر کسی که به اولین  منتشر کننده قرآن توهین بکند پس باید برای خودش قرآن دیگری بیاورد

۸- توسعه مسجد النبی(ص)

۹- وقتی حضرت عثمان به عنوان سفیر و نماینده پیامبر(ص) به مکه می روند در حالیکه عاشق خانه خدا بود اما  بدون حضرت رسول(ص) طواف نمی کند و با همان لباس احرام برمیگردد

۱۰- بیعة الرضوان  بیعتی که خود پیامبر دست راست خود را بجای حضرت عثمان و دست چپش را برای خود به عنوان بیعت بالا برد که در منابع شیعی و سنی ذکر شده است.

امام جمعه اهلسنت آزادشهر ضمن محکوم کردن توهین به حضرت عثمان(رض)،افزودند:آیا جایز است که به چنین شخصی که دارای این همه فضیلت است بگویند  دنیاگرا و قوم گرا بوده و او را فردی بی لیاقت جلوه بدهند و مدعی باشند که به خاطر داشتن چنین خصوصیاتی به قتل رسیده و شهادت را کشته شدن تعبیر کنند.

وی در ادامه به رابطه  صمیمی حضرت عثمان با حضرت علی و اهل بیتش اشاره کردند وخاطرنشان کردند: حضرت عثمان کسی است که حضرت علی (ع) حدود ۱۲ سال در کنارش بود و حضرت حسن و حسین به عنوان سرباز وی بودند آیا درست است او را شخص بدی تصور بکنیم؟

مولانا گرگیج در ادامه به نقل از نهج البلاغه  گفت:حضرت علی (رض)به  حضرت عثمان (رض)میگوید من چیز اضافه ای نسبت به شما ندارم اگر من با یک دختر پیامبر ازدواج کردم شما با دو دختر پیامبر ازدواج کردید.

مدیر محترم دارالعلوم فاروقیه گالیکش ضمن تقبیح شمردن از تشبیه وقایع این زمان به صدر اسلام  اظهار داشتند: اگر امروز فتنه ای است و مسایلی در دنیا رخ  دهد و برخی بیایند آن را به وقایع صدر اسلام تشبیه کنند ،مقدسات را مثال بزنند و توهین کنند ما چگونه به دنبال وحدت باشیم؟.اگر ما وحدت میخواهیم اینها مقدسات ما هستند و نباید به آن ها توهین بشود.

خطیب جمعه آزادشهر ضمن انتقاد از سکوت برخی علمای اهل سنت در برخود با چنین مسائلی گفت: من این گلایه را از علمای اهل سنت  سراسر کشور دارم تا کی خود رابه خواب خرگوشی میزنند؟ با این فریب ها که اگر کسی از توهین کننده ها انتقاد کند و از مقدسات دفاع کند تکفیری می شود  خود را گول نزنید و ساکت ننشینید و ما هرکسی را که مدافع مقدسات را تکفیری بنامد،خودش را کافر میدانیم.آیا کسی که از حضرت عثمان دفاع کند تکفیری است؟ لذا نباید علماء در برخورد با چنین مسائلی سکوت کنند و فقط چند نفر واکنش نشان بدهند باید همه یک صدا باشند و این مسایل را در تریبون نمازجمعه ها مطرح کنند تا اعتراض آنان به گوش جهانیان برسد

ایشان در ادامه، دفاع از مقدسات را لازم و ضروری برشمردند و تصریح کردند: همه صدای من را بشنوند تا زمانیکه این زبان قدرت تکلم دارد هرکسی که در هر مقامی باشدوبخواهد به خلفاء، صحابه ،ازواج مطهرات و اهل بیت پیامبر توهین بکند صدای ما بلند می شود و ساکت نخواهیم ماند وجان خود را  برای دفاع از همه مقدسات در کف دست گذاشته ایم و فدای پیامبر،اهل بیت و یارانش می کنیم.

خطیب جمعه آزادشهر سخنان برخی افراد و مسئولان را  مخالف با شعار وحدت دانست و گفت: افراد باید شرمنده بشوند که هنوز هفته وحدت به اتمام نرسیده است،روز پنجشنبه همان هفته به حضرت عثمان(رض) توهین می کنند و هفته وحدت تبدیل به هفته وحشت می شود.تا زمانی که ما  باهم تعامل درست و صادقانه ای نداشته باشیم و فریب و حیله در کار باشد به جایی نمی رسیم.حداقل می گذاشتند وحدت هفته ای دوام بیاورد.

مولانا در پایان بر پایبندی جامعه اهل سنت به حفظ وحدت و پرهیز از ایجاد هرگونه بحران و ناامنی تاکید کردند: ما علت را بنگریم که چرا صدای اعتراض ما بلند میشود؟ خدا میداند که ما بدنبال ایجاد بحران نیستیم و دوست نداریم که جامعه دچار دودستگی و تفرقه شود ونمیخواهیم این مسائل از تریبون های  نماز جمعه بیان شوند اما چه کنیم وقتی مظلوم واقع می شویم ؟ وقتی که به مقدسات  نود در صد مسلمانان جهان توهین می شود ما بیاییم سکوت کنیم وآنرا توهین ندانیم که هرگز چنین چیزی امکان پذیر نیست.

سایت رسمی مولانا گرگیچ

 

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 351

ارسال یک دیدگاه


+ 3 = 6

بازگشت به بالا