فضائل نماز صبح Reviewed by Momizat on . سم الله الرحمن الرحیم «إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا» (اسراء/ 78) همانا نماز فجر، زمان حضور فرشتگان است. این آیه به دو نکته بسیار مهم اشاره می‌کند: 1 سم الله الرحمن الرحیم «إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا» (اسراء/ 78) همانا نماز فجر، زمان حضور فرشتگان است. این آیه به دو نکته بسیار مهم اشاره می‌کند: 1 Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » گزارش و اخبار » فضائل نماز صبح

فضائل نماز صبح

فضائل نماز صبح

سم الله الرحمن الرحیم

«إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ کَانَ مَشْهُودًا» (اسراء/ ۷۸)

همانا نماز فجر، زمان حضور فرشتگان است.

این آیه به دو نکته بسیار مهم اشاره می‌کند:

۱٫ نماز صبح به عنوان قرآن معرفی شده زیرا قرائت در آن از بقیه نمازها طولانی‌تر می ‌باشد گویا خداوند می‌خواهد اولین سخنانی که گوش انسان مؤمن را در ابتدای روزش نوازش می‌دهد کلام پروردگار باشد و خیلی فرق است بین کسی که اول صبح گوشش با قرآن آرامش یافته تا کسی که سخنان و گفتار اداره و بازار و … به گوشش بخورد.

۲٫ حضور اختصاصی فرشتگان در نماز صبح.

عَنْ أبی هُرَیْرَةَ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ: «تَفْضُلُ صَلاةُ الْجَمِیعِ صَلاةَ أَحَدِکُمْ وَحْدَهُ بِخَمْسٍ وَعِشْرِینَ جُزْءًا، وَتَجْتَمِعُ مَلائِکَةُ اللَّیْلِ وَمَلائِکَةُ النَّهَارِ فِی صَلاةِ الْفَجْرِ». ثمَّ یَقُولُ أَبُو هُرَیْرَة رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ : فَاقْرَءُوا إِنْ شِئْتُمْ: {إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ کَان مَشْهُودًا} (بخارى:۶۴۸).

ابوهریره رضی الله عنه می گوید: از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیدم که می‌فرمود: «نماز با جماعت بر نمازی که به تنهایی خوانده می شود، بیست و پنج برابر، برتری دارد. و هنگام نماز صبح، فرشتگان شب و روز، جمع می‌شوند». ابوهریره رضی الله عنه می‌گوید: برای اثبات این مطلب، این آیه را بخوانید: {إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ کَانَ مَشْهُودًا} یعنی همانا نماز فجر، زمان حضور فرشتگان است.

* آیا فرشتگان در مورد شما نزد خداوند می‌گویند: «تَرکنَاهُمْ وهُمْ یُصَلُّون، وأَتیناهُمْ وهُمْ یُصلُّون» یا می‌گویند: رفتیم و آمدیم و خواب بودند؟!!!

ارزش نماز جماعت

عَنْ سَلمَان قَالَ: عَنِ النَّبِیِّ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ:« مَنْ تَوَضَّأَ فِی بَیْتِهِ فَأَحْسَنَ الْوضُوء ثُّمَ أَتَى الْمَسْجِدَ، فَهُوَ زَائِرُ الله، وَحَقٌّ عَلَى الْمَزُور أَنْ یُکْرِمَ الزَائِرَ». (معجم کبیر۶۰۱۶ – صحیح ترغیب رقم۳۲۲)

از سلمان رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «کسی که در خانه‌اش به طور کامل وضو گرفته و به مسجد برود، او مهمان خداست و بر میزبان لازم است که مهمان را اکرام کند.»

* در زندگی علما و صلحا می‌خوانیم که نه تنها نماز صبح از خودشان فوت نمی‌ شد بلکه فرزندان کوچک را نیز به همراه می‌بردند و حتی اگر بچه یتیم بود مادر در فرستادن آنها کوتاهی نمی‌کرد همانند مادر امام شافعی.

از عمرو بن شعیب از پدرش از جدش روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: در هفت سالگی فرزندانتان را به نماز خواندن امر کنید و در ده سالگی به خاطر نافرمانی و ترک نماز آنها را تنبیه و بستر خوابشان را از هم جدا کنید. (صحیح ابوداود ۴۹۵ – صحیح جامع ۵۸۶۸)

ارزش نماز صبح

عَنْ جُنْدب رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ، قالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «مَنْ صَلَّى الصُّبْحَ فَهُوَ فِی ذِمَّةِ اللَّهِ فَلَا یَطْلُبَنَّکُمُ اللَّهُ مِنْ ذِمَّتِهِ بِشَیْءٍ فَیُدْرِکَهُ فَیَکُبَّهُ فِی نَارِ جَهَنَّمَ» (مسلم ۱۰۵۰)

رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: کسی که نماز صبح را ادا کند، در حفظ و امان خدا است، خداوند چیزی از عهدش را از شما نمی‌طلبد پس اگر خداوند به خاطر عهد و پیمانش چیزی طلب می‌نمود، آن بنده را گرفته و بر روی صورتش کشیده و در آتش جهنم می‌اندازد.

(خداوند از کسی که نماز صبح می‌خواند شدیداً محافظت نموده و کسی که او را اذیت کند توبیخ خواهد نمود.)

عَنِ النَّبِىِّ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: «بَشِّرِ الْمَشَّائِینَ فِى الظُّلَمِ إِلَى الْمَسَاجِدِ بِالنُّورِ التَّامِّ یَوْمَ الْقِیَامَةِ». (ابوداود۵۶۱ – ترمذی ۲۲۳- صحیح ترغیب ۳۱۵)

رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: کسانی را که در تاریکی‌ها به مساجد رفت و آمد می‌کنند، به نور کامل در روز قیامت مژده دهید.

* صالحان حتی شب زفاف،جماعت صبح را ترک نمی‌کردند.

به حارث بن حسان رضی الله عنه گفته شد: چرا شب زفافت در نماز صبح حاضر شدی؟ گفت: «وَاللهِ إنَّ إمرَأةً تَمْنَعُنِی مِن صَلاةِ الغَداةِ فِی جَمعٍ لَامْرَأةُ سُوءِ.» به خدا قسم زنی که مرا از نماز جماعت صبح باز دارد زن بد و شومی است. (قال الهیثمی رواه الطبرانی و اسناده حسن (آداب زفاف)

ارزش سنت صبح

عَنْ عَائِشَةَ رضی الله عنها عَنِ النَّبِىِّ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ:«رَکْعَتَا الْفَجْرِ خَیْرٌ مِنَ الدُّنْیَا وَمَا فِیهَا» (مسلم ۷۲۵) 

از عایشه رضی الله عنها روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: دو رکعت قبل از نماز صبح از دنیا و آنچه در آن است بهتر است.

از میان نمازهای سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم دو نماز را ترک نمی‌کردند، دو رکعت قبلیه صبح و نماز وتر.

در سفر تبوک رسول الله صلی الله علیه وسلم و صحابه بعد از طلوع خورشید بیدار شدند. رسول الله صلی الله علیه وسلم به مؤذن دستور اذان داده، سپس دو رکعت سنت قبلیه صبح خواندند بعد از آن مؤذن اقامه کرده و نماز را به جا آوردند. (سنن نسائی ۶۰۵)

(اگر دو رکعت سنت صبح چنین ارزشی دارد پس نماز صبح چگونه خواهد بود؟!)

ارزش نماز صبح جمعه

عَن ابنِ عُمَر رضی الله عنهما قال قال رسول الله صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ :«إِنَّ أَفْضَلَ الصَّلَوَاتِ صَلاةُ الصُّبْحِ یَوْمَ الْجُمُعَةِ فِی جَمَاعَةٍ» (السلسله الصحیحة ۱۵۶۶)

از ابن عمر رضی الله عنهما روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: برترین نمازها ، نماز جماعت صبح روز جمعه است.

راهکارهای بیدار شدن برای نماز تهجد و صبح

۱- تصمیم بیدار شدن داشته باشیم و بی‌خیال نباشیم. کسی که به نیت تهجد می‌خوابد اگر خوابش برد ثواب تهجد را دارد.

۲- با وضو بخوابیم. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «کسی که شب را با وضو بخوابد، فرشته‎ای در لباس زیرینش قرار می‌گیرد و هر لحظه‎ای از شب بیدار ‌شود، فرشته می‎گوید: ” اللهمَّ اغْفِرْ لِعَبْدِکَ فُلاَنٍ، فَإِنَّهُ بَاتَ طَاهِرًا ” پروردگارا! فلان بنده‎ات را ببخش؛ زیرا او با وضو خوابیده است.» (ابن حبان۱۰۵۷ – صحیح ترغیب ۵۹۷)

۳- خواندن اذکار قبل از خواب همانند آیة الکرسی و تسبیحات و معوذات(اخلاص،فلق، ناس) …

۴- طبق سنت دست راست زیر سر و بر پهلوی راست بخوابید.

۵- چرا دوستی‌مان فقط برای گردش و جمع‌های دوستانه در دنیا باشد. قرار بگذاریم که همدیگر را بیدار کنیم تا در بهشت هم نشین هم باشیم.

۶- از شب بیداری و صحبت‌های بیهوده خودداری کنیم.

۷- ترک گناه کرده و دعا کنیم که خداوند توفیق حضور در نماز جماعت را به ما بدهد.

۸- از خوردن غذاهای سنگین در شب خودداری کنیم. 

۹- از ساعت و موبایل و … جهت بیدار شدن استفاده ببریم. درضمن ساعت را زودتر از موعد تنظیم نکنیم و آن را کمی دورتر از محل خواب قرار دهیم تا مجبور باشیم برای خاموش کردن آن بلند شویم و خواب از چشممان برود.

توجه: روایت صحیح در مورد خواندن آخر سوره کهف و حشر جهت بیدار شدن وجود ندارد و پایبند سنت‌های وارد شده باشیم.

عقوبت سستی در نماز

* از نشانه های نفاق عدم حضور در نماز صبح و عشاء 

از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: سنگین‌ترین نماز بر منافقین نماز عشاء و صبح می‌باشد، و اگر می‌دانستند در این دو نماز چه چیزی وجود دارد، همانا اگر به خزیدن هم می‌بود در آن حاضر می شدند. (متفق علیه)

* کوبیدن سنگ بر سر فرد در برزخ به علت تأخیر در نماز. 

رسول الله صلی الله علیه وسلم در خواب فردی را دید که دراز کشیده بود، فردی با سنگ بزرگی بر بالای سرش ایستاده بود و هرگاه آن سنگ را بر سر مرد دیگر می‎زد، سرش لِه شده و سنگ دور می‎افتاد… (علتش این بود که) آن مرد قرآن را حفظ می‎نموده، و سپس آن را ترک می‎کند و مردی که با خوابیدن، نماز واجب از او فوت می‎شود. (بخاری ۱۰۷۵ – صحیح ترغیب ۵۷۸) 

…………………………………
نویسنده: شیخ موسی بازماندگان

منبع .اسماعیلیه

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 351

ارسال یک دیدگاه


+ 8 = 9

بازگشت به بالا