حکم برداشتن ابرو توسط خانم ها چیست؟ Reviewed by Momizat on . حکم برداشتن ابرو توسط خانم ها چیست؟  آیا برداشتن پایین یا بالای ابرو فرقی در حکم آن ایجاد می کند؟ جواب: اسلام همانگونه که به صفای باطن اهمیت داده بر زیبایی ظاهر حکم برداشتن ابرو توسط خانم ها چیست؟  آیا برداشتن پایین یا بالای ابرو فرقی در حکم آن ایجاد می کند؟ جواب: اسلام همانگونه که به صفای باطن اهمیت داده بر زیبایی ظاهر Rating:
شما اینجا هستید: خانه » مسایل شرعی » حکم برداشتن ابرو توسط خانم ها چیست؟

حکم برداشتن ابرو توسط خانم ها چیست؟

imagesCA425N60حکم برداشتن ابرو توسط خانم ها چیست؟

 آیا برداشتن پایین یا بالای ابرو فرقی در حکم آن ایجاد می کند؟

جواب:

اسلام همانگونه که به صفای باطن اهمیت داده بر زیبایی ظاهر هم تاکید کرده است. لذا نظافت ، ظاهر زیبا ، لباس پاک و منظم و موهای مرتب از تاکیدات شریعت در احادیث و روایات می باشد. اما زیبایی ظاهر در شریعت دارای قاعده و ضابطه و چهارچوب می باشد.

در مورد موهای صورت زن، هر مویی که در جای غیر طبیعی و غیر عادی باشد برداشتن آن جایز و بلکه مطلوب است. اما از بین بردن مو در مکان هایی که به طور طبیعی مو در آن می روید نادرست می باشد.

رسول الله صلی الله علیه و سلم در حدیثی که امام مسلم آن را در کتاب صحیح مسلم روایت کرده است از کندن و از بین بردن و دستکاری ابروی زن ها منع کرده است.

«لعن الله النامصة و المتنمصات .» زنی که موی ابرویش را می کند و کسی که موی ابروی دیگری را می کند یا دستکاری می کند مورد غضب و لعنت خداوند قرار می گیرد.

و علت این منع هم تغییر در خلقت خداوند و عدم رضایت به آفرینش رب می باشد. و همچنین نوعی تدلیس در این کار وجود دارد و از طرفی می تواند از عوامل تحریک دیگران محسوب گردد. و در این باب دستکاری، کندن، تغییر در بالا و یا پایین ابرو هم یک نوع حکم را دارد و ممنوع می باشد.

فقط در صورتی که موهای ابرو از حالت طبیعی خارج شده باشد به گونه ای که غیر طبیعی بودن آن مشهود باشد و نوعی تشویه و زشتی را به وجود آورده باشد می توان در حد ضرورت آن را دستکاری کرد و قابل توجه آنکه چنین مواردی بسیار اندک و نادر می باشد و می بایست جانب احتیاط را رعایت کرد و از حد ضرورت تجاوز نکرد.

نکته ی قابل توجه این است که زن و شوهر باید به زینت و آرایش مطلوب و مشروع جهت ایجاد فضایی شاداب و با نشاط در خانواده اهمیت دهند.
برداشتن موی صورت و ابرو از دیدگاه پزشکی
ای خواهرم بدان که خداوند بزرگ و مهربان هیچ چیزی را بدون حکمت و فلسفه حرام نکرده است، یکی از فلسفه‌های حرام بودن برداشتن موی صورت و ابرو، ضرر و زیانی است که اطراف چشم را در برمی‌گیرد، این شما و این نظر و رأی بعضی از پزشکان در این مورد:
بعضی از پزشکان متخصص چشم دو حالت را برای التهام بافت سلولی اطراف چشم به سبب کندن موی ابروها بیان کرده‌اند:
یکم: زنی است بیست و دو ساله که دو روز بعد از کندن موی ابروها، چشمانش دچار تورم و سرخی شده است و اجباراً برای علاج بیماری به پزشک مراجعه کرده است.
دوّم: زنی است که با رفتن نزد پزشکان متخصص زیبایی و کندن موهای ابرو و اطراف صورت، بعد از یک روز دچار سرخی و درد اطراف ابرو شده و بعد از چهار روز اطراف چشمش دچار التهاب و برآمدگی شده است که سبب بستری شدن او در بیمارستان گردیده است، و پزشکان مجبور شدند آنتی‌بیوتیک‌هایی از طریق رگ به او تزریق کنند، علاوه بر مشکلات بالا لکه‌های (سفیدی) بر صورت او تشکیل شده‌اند و این حالت بعد از شفا و علاجش عیب و نقصی به اندازه شش سانتی‌متر بر صورت او بر جای گذاشته است، این مسئله کافی است که مریض مجبور شود دوباره برای علاج زشتی به وجود آمده نزد متخصصین زیبایی برود و آن را اصلاح کند.
پزشکان معتقد هستند که زن‌ها باید از این آمیخته‌های گوناگون و مشکلات و سختی‌هایی که به خاطر کندن موی ابروها پیدا می‌شود خودداری کنند (با اینکه عوارض آمیخته‌ها کم هم باشد) و بر پزشکان لازم است که خود را برای علاج گندکاری‌هایی که بعد از برداشتن موی ابرو و پیدا می‌شود با فعالیت و تلاش همه‌جانبه خود را آماده کنند.
مطالب بالا ترجمة حرف به حرف مجلة پزشکی به نام ایجست می‌باشد که در شماره ۱۹۸۷ مایو منتشر شد.
پس آیا امکان ندارد که این گرفتاری‌هایی که بعد از برداشتن موی ابروها و اطراف صورت پیدا می‌شود فلسفة تحریم این عمل از طرف پیغمبر ص که پیام‌آور سرشت و فطرت پاک بوده باشد؟؟ آن روز که فرمود: «لعنَ اللهُ النامصاتِ والمتنمصاتِ» خداوند زنانی را که ابروی دیگران را باریک و دراز می‌کنند و زنانی را که خواستار و خواهان این عمل هستند نفرین و لعنت کند، لعنت دور شدن و خارج شدن از فطرت و سرشت پاک است و تمرّد و سرپیچی از فرمان حق می‌باشد. و سرانجام عصیان و سرپیچی مجازات و عذاب و دور شدن از رحمت الهی را در پی خواهد داشت.

با تشکر : اسری نصرت

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 428

دیدگاه (5)

 • الخلیل خاش

  الله به همه زنان اسلام فهم و درک و حکم الهی را در دلشان مستحکم کند تا مرتکب گناه نشوند.

  پاسخ دادن
 • نصرتی ابو مطمئن

  و علیکم السلام : لطف کن منابع را هم ذکر کن

  پاسخ دادن
 • ابو انس

  با سلام
  خدا خیرتون بده از مطالبی که می گذارید

  پاسخ دادن
 • n

  سلام
  آیا برداشتن ابرو در صورتی چهره را زشت کرده باشد و یا دیگران او را مورد تمسخر قرار دهند اشکالی دارد؟

  پاسخ دادن
  • نصرتی ابو مطمئن

   علیکم السلام و رحمه الله و برکاته
   برداشتن ابرو تا جایی که ابرو را از حالت اصلی خود خارج نکند اشکالی ندارد در غیر اینصورت گناه است.
   باید در نظر داشت که ملاک زشت بودن چیست؟ اگر حرف عده ای فاصله گرفته از سنت رسول و احکام الهی را ملاکی برای زشتی و زیبایی ابرو قرار داده اید که صحیح نیست به حرف و نقطه نظراتشان توجه شود شما فقط در چارچوب شئونات اسلامی رفتار کنید تا رستگار شوید.

   پاسخ دادن

ارسال یک دیدگاه


+ 8 = 15

بازگشت به بالا